Tarta Tatin

Tarta Tatin wywodzi się z Francji, charakterystyczne jest dla niej przy tym przede wszystkim to, że jej podstawę stanowią jabłka. Narodziła się w odległym roku 1898 jako swego rodzaju kulinarna pomyłka, ale jak to bywa z genialnymi kulinarnymi pomyłkami, szybko okazało się, że drobny błąd podczas przygotowania deseru okazał się strzałem w dziesiątkę!

 

Tarta Tatin

 

Choć mamy do czynienia z daniem niemal legendarnym, jego przygotowanie nie jest wcale trudne.

 

Składniki:

  • 5-6 jabłek (najlepsze - szara reneta)
  • 200 gramów cukru
  • 50 gramów masła
  • 1/2 łyżeczki płatków soli morskiej
  • 375 gramów ciasta francuskiego

 

Przygotowanie:

Pierwszym krokiem jest obranie jabłek, przekrojenie ich na pół, a następnie również wydrążenie nasion, następnym zaś przygotowanie w patelni żeliwnej mieszanki cukru i wody. Powinna być ona podgrzewana na niewielkim ogniu aż do momentu, w którym cukier ulegnie rozpuszczeniu. Proces możemy przy tym przyspieszyć mieszając od czasu do czasu.

Gdy cukier już się rozpuści wskazane jest zwiększenie mocy palnika i gotowanie przez około 5 minut. Karmel powinien osiągnąć ciemniejszy kolor, choć należy uważać, aby go nie przypalić.

Natychmiast po zdjęciu patelni z palnika konieczne jest dodanie masła i staranne wymieszanie go.

Kolejny krok polega na oprószeniu mieszanki płatkami soli morskiej i można już wykładać na karmel jabłka zwracając uwagę na to, aby rozcięcia znajdowały się u góry.

Potem patelnia powinna znowu zostać umieszczona na palniku, proces gotowania nie powinien jednak przekraczać pięciu minut.

CTarta Tatin przepisiasto francuskie musimy rozwałkować tak, aby jego wielkość odpowiadała wielkości patelni, potem zaś konieczne jest jego przełożenie na ostudzone jabłka.

Czynność umieszczania ciasta pomiędzy krawędź patelni i jabłka powinna być wykonywana ze szczególną ostrożnością.

Ciasto piecze się w temperaturze 210 stopni Celsjusza przez około 30 minut aż do osiągnięcia przez nie złotego koloru i napuszenia się ciasta. Po pięciu minutach przykrywamy patelnię dużym talerzem (paterą) i delikatnie odwracamy patelnie przekładając tartę.

Można podać z kleksem bitej śmietany lub gałką lodów.

Julienne Wysocky

Francusko-polski mix talentu i pasji cukierniczej.
Adeptka sztuki kulinarnej; absolwentka najlepszych francuskich szkół kulinarnych, po uszy zakochana w swoim mężu i cukiernictwie...